Persoonlijk Leiderschap
start 25 september 2019

NSO-CNA is preferred supplier van ‘lerende organisatie’ CVO Rotterdam

CVO Rotterdam
School: CVO Rotterdam
Functie: voorzitter Raad van Bestuur manager Academie
Opleiding: Leiderschapsontwikkeling op maat

CVO Rotterdam bestaat uit 7 scholengroepen, met in totaal 37 middelbare scholen. Maar liefst 2.500 medewerkers verzorgen onderwijs voor 21.000 leerlingen. Indrukwekkende cijfers in een uitdagende omgeving: de grootstedelijke context van Rotterdam.

Met deze context als gegeven wil CVO onderwijs van hoge kwaliteit (blijven) bieden, om leerlingen zo goed mogelijk voor te bereiden op hun toekomst. Dat vraagt specifieke kennis en vaardigheden van de (toekomstige) schoolleiders van de vereniging.

Daarom kiest CVO er bewust voor om een lerende organisatie te zijn. Die filosofie krijgt onder andere gestalte in de CVO Academie, waarbinnen medewerkers de kans krijgen kennis te delen, krachten te bundelen en inspiratie op te doen. Een breed aanbod van leeractiviteiten ondersteunt de leerbehoefte. Een van de aangeboden activiteiten zijn de leeractiviteiten die zij samen met NSO-CNA vormgeven.

We vroegen Marc Mittelmeijer (voorzitter Raad van Bestuur) en Sanne Kamphuisen (manager Academie) wat het betekent een lerende organisatie te zijn, en waarom ze kozen voor NSO-CNA als preferred supplier.

Marc Mittelmeier, CVO Rotterdam

Waarom hechten jullie zo veel belang aan een lerende organisatie?

Marc: “Wij vinden dat we als grote vereniging van scholen een aantal maatschappelijke verantwoordelijkheden hebben, die verder reiken dan onderwijs. Want de sociale context in Rotterdam – en dus ook op onze school – is complex. Denk aan een hoge mate van diversiteit, polarisatie en armoede.

Anders gezegd: de samenleving in Rotterdam kent veel turbulentie, met gevolgen voor de sociale en fysieke veiligheid van onze leerlingen. Daar kunnen en willen we onze ogen niet voor sluiten, al is het maar omdat die context veel van onze leerlingen belemmert om onderwijs te volgen.”

Sanne: “Het is dus belangrijk dat we goed op de hoogte zijn en blijven van wat er gebeurt in de samenleving, en dat vervolgens vertalen in goed en passend onderwijs. Dat vraagt om mensen die dit kunnen, maar ook om flexibiliteit in onze organisatie. Ze moeten immers ook de ruimte krijgen om hiermee aan de slag te gaan.

Ruimte voor samenwerking, ruimte om elkaar op te zoeken, ruimte om nieuwsgierig te zijn en blijven naar elkaar, om te delen wat er op elkaars school gebeurt en zo van elkaar te leren.”

Marc: “Samenwerking op dat niveau gaat inderdaad veel verder dan binnen je eigen school kijken. Het is juist belangrijk om uit je bubbel te breken. Dat moet je bovenschools organiseren, wat ons ertoe bracht de CVO Academie op te richten.”

Wat gebeurt er precies binnen de CVO Academie?

Sanne: “We proberen daar vooral heel actueel te zijn. Oftewel: reageren op wat er in de scholen gebeurt – met name onder invloed van maatschappelijke en onderwijskundige ontwikkelingen – en daar passende leeractiviteiten voor maken. Zoals bij de laatste verkiezingen: toen hadden we een traject over hoe je in de klas omgaat met schurende gesprekken.

Daarnaast hebben we vaste leertrajecten voor docenten die zich willen oriënteren op leiderschap, en teamleiders die zich willen verdiepen en de volgende stap willen zetten. Die trajecten kopen we in bij NSO-CNA.”

Waarom kozen jullie voor NSO-CNA als preferred supplier voor deze leertrajecten?

Marc: “Tijdens de aanbesteding hadden we 2 belangrijke aandachtspunten: we wilden de trajecten in co-productie vormgeven, maar wel met sterke wortels in bestaande opleidingen van hoge kwaliteit. Aan beide voldoet NSO-CNA volledig.

NSO-CNA heeft allereerst natuurlijk een enorme track record als het gaat om opleidingen voor schoolleiders, met de Master Educational Leadership als ultieme uiting daarvan. Uit die opleidingen hebben we echt met elkaar een maatwerktraject voor CVO samengesteld, op basis van onze behoeften en wensen en NSO-CNA’s expertise.“

Sanne: “Daarbij konden we het zodanig vormgeven, dat we zelf ook een deel van de leertrajecten verzorgen, met eigen sprekers. Zo verzorgt Annemarie Neeleman, onze beleidsadviseur en lector aan de Hogeschool Rotterdam, het onderdeel ‘lerend leiderschap en kwaliteitszorg’. Voor de deelnemers voelen de trajecten zo ook echt als CVO-trajecten.”

Welke leertrajecten bieden jullie precies samen met NSO-CNA?

Sanne: “Allereerst Talentontwikkeling & Leiderschap, voor docenten die zich willen oriënteren: willen ze zich ontwikkelen tot hiërarchisch schoolleider of teacher leader? Dit traject wordt elke keer weer enorm gewaardeerd door de deelnemers.

Ze geven met name aan dat ze stappen hebben gezet in hun persoonlijke ontwikkeling. Tijdens het traject worden ze zich bewust van hun talenten en eigenschappen, en hoe ze die het beste kunnen inzetten voor ons onderwijs: als teamleider of teacher leader.

Ze geven ook aan een veel beter beeld gekregen te hebben van leiderschap. Met name van wat er allemaal mogelijk is. Dat je níet perse teamleider of vestigingsdirecteur hoeft te worden, maar dat je ook projectleider kunt zijn, of onderzoeker. Zónder oordeel, overigens, want alle vormen van leiderschap zijn even welkom en belangrijk voor ons onderwijs.”

Marc: “Daarnaast bieden we Lerend Leiderschap, met name bedoeld voor teamleiders die nieuwe stappen willen zetten in hun leiderschap. Zij leren over verandermanagement, hoe je daarbij boven de waan van de dag uitstijgt en een goed team bouwt.

Met deze trajecten geven we onze eigen mensen ruim de gelegenheid zich te ontwikkelen, binnen de eigen community van CVO. En die behoefte leeft sterk, want inmiddels moeten we met wachtlijsten werken omdat de groepen snel vol zitten.”

Wat voor effecten merken jullie van de leertrajecten?

Sanne: “Met name verbinding tussen scholen. De CVO Academie in het algemeen, en de leertrajecten in het bijzonder, brengen mensen bij elkaar. Bij elke ontmoeting worden zaadjes geplant, waaruit een sterk intern netwerk groeit. Werden vraagstukken voorheen uitsluitend binnen de locatie opgelost? Nu zoeken mensen elkaar locatieoverstijgend op bij vraagstukken, om kennis en ervaring uit te wisselen.”

Marc: “Daarnaast zien we natuurlijk hele concrete resultaten doordat docenten teacher leaders zijn geworden, of nu doorgroeien naar een hiërarchische leiderschapsfunctie als teamleider. Ook zijn er afdelingsleiders gepromoveerd tot vestigingsdirecteur.

Wat daarbij vooral mooi is om te zien, is dat deelnemers aan de leertrajecten hun nieuwe rol ook bewust pakken en daardoor andere taken op zich nemen, die ze met meer bekwaamheid uitvoeren. Zo worden er nu veel projecten opgepakt en onderzoeken gedaan. Daar profiteert ons onderwijs – en dus uiteindelijk de leerling – van.

Kortom: ons leiderschapskapitaal groeit met elk leertraject.”

Waaraan merken jullie nog meer het succes van de leertrajecten?

Sanne: “Aan de binding die onze medewerkers opbouwen met CVO. Want de Academie is een hele concrete uiting van hoe wij investeren in onze mensen. De waardering daarvoor zien we heel duidelijk terug bij hen: ze voelen zich gezien en erkend in hun talenten. Ze krijgen de mogelijkheid zich te ontwikkelen, en te doen waar ze goed in zijn.”

Marc: “Zo groeit ook de kans dat mensen blijven werken voor CVO. De Academie bestaat nu zo’n 3 jaar, maar we menen ook op dit vlak al effecten te zien.”

Tot slot: waarom wilden jullie de leertrajecten in eigen huis houden?

Marc: “Ja, we hadden onze mensen ook naar NSO-CNA kunnen sturen, waar ze opleidingen volgen met collega’s van andere scholen uit het hele land. Maar door het binnenshuis te houden, versterken we echt dat interne netwerk van onze schoolvereniging. Dat was voor ons heel belangrijk.

Bovendien werkt iedereen in dezelfde specifieke Rotterdamse context, waardoor iedereen ervaringen en uitdagingen deelt en dezelfde taal spreekt.

Daarom zijn we er heel gelukkig mee dat NSO-CNA maatwerktrajecten aanbiedt, op onze eigen locatie.”

‹ Alle klantervaringen Leiderschapsontwikkeling op maat