| Thema | Leer systemisch naar de omgeving van je onderwijsinstelling te kijken om goede strategische keuzes te maken |
| Studietijd | 168 UUR, 5 CONTACTDAGEN ( ECTS) |
| Start | VR 12 SEPT 2025 | Vr 20 MRT 2026 |
| Beschikbaarheid |
👇 Scroll naar beneden om je in te schrijven 👇
Over deze module
Sommige onderwijsuitdagingen kun je niet alleen oplossen. En soms ook niet alleen met je team. Of met je bestuur. Vaak is er een gemeente bij betrokken, jeugdzorg, ouders of buurtnetwerken. Omgevingsgericht Leiderschap is een module voor leidinggevenden in het PO/VO/MBO/HBO die willen groeien in hun leiderschapsvaardigheden met externe partijen.
“Sommige deelnemers vrezen onbewust de ‘boze’ buitenwereld. Maar daar ligt ook de uitdaging voor ons als docenten: die buitenwereld verkennen en ook aantrekkelijk maken, omdat je daar mooie dingen kunt bereiken die voor je leerlingen het verschil kunnen maken.” Aldus Frans Grobbe, kerndocent (lees hier het hele interview).
Je leert:
- kijken naar wat er speelt tussen je school en de wereld daarbuiten;
- werken aan samenwerking op het snijvlak van belangen, identiteit en beleid;
- en gaat aan de slag met een eigen praktijksituatie zodat leren en doen hand in hand gaan.
Alle deelnemers hebben minimaal 2 jaar werkervaring als leidinggevende in het onderwijs waarbij je verantwoordelijk bent voor personeel en onderwijs. We gaan ervan uit dat je bachelor hebt op HBO of WO en dat je een geschikte vraagstuk hebt uit je eigen praktijk (school/onderwijsinstelling) dat aansluit bij de kern van deze opleiding.
Het programma:
Hoe werk je samen met mensen die een heel ander belang, ritme of taal spreken dan jij? Hoe zorg je dat samenwerking energie geeft, in plaats van energie kost? Tijdens deze module (die onderdeel is van de complete Master Educational Leadership) behandelen we de volgende vraagstukken:
- Theoretisch kader en strategische vraag
- Contextuele omgeving en scenarioplanning
- Transactionele omgeving
- Samenwerken tussen organisaties
- De interne omgeving
Als onderdeel van de voorbereiding doe je een literatuurstudie en individuele opdracht, namelijk in je eigen school op zoek gaan naar een strategische vraag. Deze vraag gaan we vervolgens tijdens de opleiding analyseren. De afronding van de module bestaat dan ook uit een verslag met jouw strategische adviezen die aansluiten bij jouw vraagstuk en gebaseerd zijn op analyses van de contextuele, transactionele en interne omgeving. Met daarnaast een integraal reflectieverslag.
Voorgaande deelnemers aan het woord
Wat vind je bijzonder aan de opleiding bij NSO-CNA?
“Allereerst de combinatie van theorie en praktijk. Daarnaast het feit dat je de opleiding volgt met collega-schoolleiders uit allerlei richtingen en soorten scholen. De samenwerking is heel nauw. Zo leren we veel van elkaar.” – lees hier het volledige interview met Anke Carels.

Hoe merkte je dat je nog meer aan de module hebt dan je eerst dacht?
“Tijdens overleg proefde ik vaak dat er buiten de school andere dynamieken en belangen spelen dan bij ons intern. Daardoor liepen dingen soms niet soepel. En kwamen we niet tot concrete acties. Toen merkte ik dat ik de handvatten uit de module goed kon gebruiken om meer inzicht in de dynamiek te krijgen. Zodat ik de groepen beter kon begeleiden en de bijeenkomsten beter kon sturen.” – lees hier het volledige interview met Leonie Schippers.
Praktische informatie
- 6 ECTS studiepunten + opleidingscertificaat na succesvol afronden
- Opleiding voldoet aan de eisen voor herregistratie van het SRPO voor deelnemers in het primaire onderwijs (PO)
- Lesdagen vinden plaats in Diemen
- Investering: éénmalig € 4.295 opleidingskosten + € 95 voor een heerlijk verzorgde lunch tijdens de lesdagen (prijzen zijn vrijgesteld van BTW i.v.m. CRKBO registratie)
- Keuze uit 2 groepen met verschillende startdata:
- Groep 1: start vrijdag 12 september 2025 t/m vrijdag 23 januari 2026
- Groep 2: start vrijdag 20 maart 2026 t/m vrijdag 26 juni 2026
- Inschrijven