Over de opleiding
Je hebt nu enkele jaren ervaring als leidinggevende in het onderwijs en hebt verschillende opleidingen gevolgd. Maar je ambitie reikt verder. Je wilt de volgende, grote stap zetten in je carrière. Die stap is de Master Educational Leadership (MEL).
Weet dat je bij NSO-CNA Leiderschapsacademie altijd werkt vanuit en met actuele vraagstukken uit je eigen school. Zo wordt het makkelijker om werk en studie te combineren. Je ontwikkelt jezelf, maar tegelijkertijd óók je schoolorganisatie.
Gedurende de masteropleiding ontwikkel je een solide visie op leren en onderwijs met een open, responsieve en reflexieve houding als schoolleider.
Over de locatie: 3 overnachtingen vinden plaats in een hotel in Nederland en 1 overnachting in Berlijn (semester 5)
-
Ervaren schoolleiders/leidinggevenden in het onderwijs
-
PO, VO, MBO en HBO
-
2+ jaar leidinggevende ervaring in een formele leidinggevende rol
Wil je meer informatie?
Vraag dan onze digitale brochure aan.
Wat je leert tijdens de Master Educational Leadership
- Solide visie op leren en onderwijs met een open, responsieve en reflexieve houding als schoolleider.
- Bewust(er) handelen in de complexe omgeving van de school en haar omgeving.
- Invulling geven aan een lerende school.
- Het werken in-en met sociaal complexe vraagstukken die niet oplosbaar zijn.
Na het afronden van de masteropleiding kan je bewust(er) handelen in de complexe omgeving van de school en haar omgeving. Je ontwikkelt de onderzoekende houding die je daarbij nodig hebt. Zodat je elke keuze die je maakt, goed kunt onderbouwen.
Kortom: je hebt straks alles in huis om structureel bij te dragen aan de kwaliteit van onderwijs en een lerende schoolorganisatie.
Studiebelasting
De Master Educational Leadership is een intensieve opleiding, die veel van je tijd en aandacht vraagt. De opleiding kent een omvang van 60 EC met een doorlooptijd van 2,5 jaar. Houd er rekening mee dat je zowel op je werk als privé ruimte moet vrijmaken voor deze opleiding. Ons advies is minimaal 1 dag in de week aan studieruimte op te nemen.
Schoolleidersbeurs
Voor deze masteropleiding kun je gebruik maken van de schoolleidersbeurs-VO. Kijk hier voor meer informatie.
Benodigde opleidingsinformatie voor aanvragen beurs: ISAT 70139 en Brin 29UJ.
Verschillende fases & afstudeeropdracht
De Master Educational Leadership bestaat uit 2 fasen. In fase 1 volg je 4 modules rond diverse leiderschapspraktijken:
- Visiegestuurd Leiderschap in het onderwijs
- Ontwikkelingsgericht Leiderschap in het onderwijs
- Bedrijfskundig Leiderschap in het onderwijs
- Omgevingsgericht Leiderschap in het onderwijs
TIP: Je kunt de modules ook als losse opleiding volgen wanneer je besluit om nog niet de hele master te doen. Je kunt ook 2 modules naar keuze volgen alvorens je jezelf bindt aan het volgen van de gehele masteropleiding.
In fase 2 werk je 1,5 jaar aan je afstudeeropdracht: een taai en complex vraagstuk dat speelt in je eigen school. Hierbij gebruik je al je kennis en ervaring als schoolleider, en wat je leerde in fase 1 van de master. Het werken aan dit vraagstuk doe je niet alleen, maar samen met een paar collega-studenten en betrokkenen in je eigen school.
Masterclasses
Ook volg je in fase 2 verschillende Masterclasses die je nog verder voeden en inspireren in het omgaan met sociaal complexe vraagstukken. Hiervoor nodigen we ieder jaar experts uit, die dergelijke vraagstukken vanuit verschillende perspectieven benaderen.
Jouw persoonlijke leiderschapscoach
Tijdens de masteropleiding besteden wij veel aandacht aan persoonlijke ontwikkeling waarvoor je ook een leiderschapscoach aangereikt krijgt bij de start van de opleiding. Deze leiderschapscoach reist gedurende de gehele masteropleiding met je mee en werkt samen met de andere docenten samen aan jouw leiderschapsontwikkeling.
Afronding
Je rondt deze masteropleiding voor leiderschap in het onderwijs af met een proeve van bekwaamheid, in de vorm van een scriptie en een criterium gericht interview.
Verbindend leiderschap
Haal het beste uit jezelf én anderen naar boven
Je wilt je als schoolleider/leidinggevende in het onderwijs altijd blijven ontwikkelen. Want je wilt als leider steeds meer teweeg brengen: je wilt het beste in jezelf én anderen naar boven halen, om samen de onderwijskwaliteit van je school structureel te verhogen.
Daarbij hoort een goed ontwikkelde visie op leren, onderwijzen, het leren van docenten, en het vermogen je team daarin mee te nemen. Maar niet alleen je team: het is nodig dat je de hele schoolorganisatie overziet, inclusief de bestuurlijke en facilitaire kanten.
Elke afdeling speelt een rol bij de veranderingen die jij in gang wilt zetten. Evenals de omgeving van de school. Anders gezegd: om je visie te verwezenlijken, is verbindend leiderschap nodig.
Bij de Master Educational Leadership ontwikkel je je tot die complete schoolleider/leidinggevende in het onderwijs.
Taaie vraagstukken
Elke dag opnieuw balanceren schoolleiders tussen allerlei vraagstukken, die vaak op gespannen voet met elkaar staan, bijvoorbeeld het bieden van goed onderwijs met het huidige lerarentekort en onder druk staande budgetten. Of het nu gaat om plotselinge uitval van medewerkers, vastlopende onderwijsvernieuwingen of toenemende polarisatie in de klas – de vraagstukken waar schoolleiders mee te maken krijgen zijn complex en veelomvattend. Ook al lijken die veranderingen op het eerste gezicht heel logisch, ze gaan meestal toch niet vanzelf en blijken dan ‘hardnekkig’, ‘taai’ of ‘weerbarstig’ te zijn. Zoals Sinnema et al. (2023, p. 137) treffend beschrijven:
“Problems in schools are complex. Each single problem can comprise multiple educational dimensions (learners, learning, curriculum, teaching, assessment) as well as relational, organizational, psychological, social, cultural, and political dimensions.”
Juist omdat de schoolleider dagelijks te maken heeft met dit soort taaie vraagstukken staat in onze Master Educational Leadership (MEL) het daarmee leren omgaan centraal.
In deze notitie bespreken we achtereenvolgens: 1) wat wij onder taaie vraagstukken verstaan; 2) welk leiderschap dat vraagt; 3) wat dit betekent voor het opleiden van schoolleiders in de MEL.
