Studietijd | ca. 300 uur / 9 maanden ( ECTS) |
Start | Wo 20 SEPTEMBER 2023 |
Beschikbaarheid | VOLDOENDE PLAATSEN BESCHIKBAAR |
De rol van scholen verandert en het ‘middenmanagement’ wordt belangrijker. Je taak reikt verder dan de zorg voor een optimaal leerklimaat. De school neemt inmiddels een centrale rol in een fijnmazig netwerk van onder andere leerlingen, docenten, ouders, MR en collega leidinggevenden. In dit speelveld komt een scala aan maatschappelijke vraagstukken samen en is verandering de norm geworden. Gecombineerd met de huidige schaarste op de arbeidsmarkt legt dit een grote verantwoordelijkheid op de schouders van de middenmanager binnen het onderwijs.
Herken je dit? Dan is deze opleiding iets voor jou.
ERVARINGEN VAN JE VOORGANGERS
- "Daarnaast vond ik het al eerder genoemde contact met de coach en docenten heel prettig. Zij prikken overal doorheen en stellen zúlke rake vragen."
- “Middenmanagement is onmisbaar voor beginnende schoolleiders.”
- “De tijdsinvestering was haalbaar met een gezin van 3 kinderen.”
- “Op zoek gaan naar jezelf is niet makkelijk, maar wel noodzakelijk.”
- Voor wie?
- Inhoud
- Resultaat
- Praktische info
- Werkwijze
- Trainers
- Data
- Inschrijven
Middenmanagement I is bedoeld voor:
- Docenten met leidinggevende of coördinerende taken (VO, MBO, HBO en WO)
- Startende middenmanagers (VO, MBO, HBO en WO)
Intake
Er gelden geen toelatingseisen. Het belangrijkste is dat je leidinggeeft (of wilt geven) aan een onderwijsteam. En gemotiveerd bent om je leidinggevende capaciteiten en vaardigheden verder te ontwikkelen.
Daarom start de opleiding met een telefonische intake, op basis van jouw aanmeld documenten. Dit is geen beoordeling, maar een onderzoekje: samen met de docent ontdek je of de opleiding jou en je organisatie genoeg opbrengt.
De intake duurt ongeveer 45 minuten. De volgende onderwerpen worden dan besproken:
- Je onderwijservaring
- Je leidinggevende capaciteiten en ontwikkelingsmogelijkheden
- Je motivatie en leerdoelen
- Je ervaring met samenwerken in teamverband
- De mate van vertaalbaarheid naar je huidige functie
- Je leervragen over de opleiding
Aan het einde van het gesprek hoor je of je bent toegelaten tot de opleiding.
Doceren is een vak, managen evenzo. In de opleiding Middenmanagement reiken wij je de instrumenten aan om gemotiveerd en effectief te kunnen opereren. Gedurende negen maanden werken de deelnemers samen aan hun kennis, vaardigheden en persoonlijke ontwikkeling. In de leergroepen worden praktijkvoorbeelden getoetst en aangevuld met theorie, instrumenten en ervaringen, waarna je de individuele oplossing in de praktijk verbetert. De opleiding begint met een tweedaags startseminar.
In nauwe interactie met de leergroep maak je kennis met de jongste inzichten op het gebied van management en leiderschap. Gezamenlijk train je waardevolle vaardigheden en leer je deze toepassen, zoals gesprekstechnieken, onderhandelen, besluitvorming, omgaan met conflicten en veranderingsprocessen. Daarnaast dagen wij je uit om ‘jouw eigen tuintje om te spitten’. Aan de hand van verschillende casussen beproef je je persoonlijk leiderschap en communicatievaardigheden.
THEMA'S
- De schoolleider als persoon:
Persoonlijk leiderschap, interactie en communicatie, leidinggeven aan teams en teamontwikkeling.
- Het beroep van de schoolleider als ambacht:
Onderwijskundig leiderschap, leidinggeven aan leerprocessen,
gesprekken in het kader van personeelsbeleid, de rol van het midden
management, visie vertalen naar het team, beheersmatige aspecten.
- De organisatie als werkcontext van de schoolleider:
Schoolleiderschap in de praktijk, leidinggeven aan verandering,
beïnvloeden van cultuur, sturen van professionals, onderwijskundige
ontwikkelingen.
Je verdiept je managementkennis en vaardigheden. Tegelijkertijd werk je aan je persoonlijke ontwikkeling als schoolleider. Na afronding ontvang je een certificaat en heb je een uitstekende uitgangspositie om door te groeien naar of in een managementfunctie in het onderwijs.
Certificaat
Je ontvangt een certificaat van NSO-CNA wanneer je:
- 80% aanwezig bent bij de bijeenkomsten
- 100% aanwezig was bij de seminars
- Je voldoende voorbereidt en actieve inbreng hebt bij de bijeenkomsten
- Het praktijkproject uitvoert en een leerdocument en -arrangementen bijhoudt
- Een eindpresentatie houdt
Doorstromen naar de Master Educational Leadership (MEL)
Wil je jezelf ná de middenmanagement-opleiding verder professionaliseren als schoolleider of onderwijsmanager? In een bredere context en met meer theoretische verdieping? Dan kun je in principe doorstromen naar de Master Educational Leadership. Je doorloopt dan de gewone toelatingsprocedure. Alumni van de opleiding Middenmanagement ontvangen géén vrijstellingen in deze opleiding; wel houden we zoveel als mogelijk rekening met je eerdere (leer-) ervaringen.
- De opleidingsdagen vinden plaats in Nieuw Allardsoog in Bakkeveen.
- De investeringskosten voor deze opleiding (studiejaar 2023-2024) bedragen:
- € 5.395,00 opleidingskosten
- € 1.050,00 verblijfs- en arrangementskosten
- Tijdens de opleiding maak je gebruikt van een digitale leeromgeving (DLO).
- Literatuur: op de digitale leeromgeving staat vermeld welke literatuur er nodig is en deze dien je zelf aan te schaffen.
De opleiding Middenmanagement duurt ca. negen maanden. Er zijn vijftien opleidingsdagen, verdeeld over drie tweedaagse seminars op woensdag en donderdag en negen bijeenkomsten op donderdag van 9.30 tot 16.30 uur.
De studielast is circa 300 uur. Behalve de contacttijd van vijftien opleidingsdagen moet je rekening houden met zelfstudietijd van 140 uur voor inlezen, voorbereiden en het uitvoeren van opdrachten, en circa veertien dagdelen voor het uitvoeren van een leerproject in de eigen praktijk.
MEER INFORMATIE
NSO-CNA Onderwijsbureau • T 020 568 2030 • E info@nso-cna.nl
GERICHT OP JOUW VRAAGSTUKKEN
Deze opleiding is gericht op de vraagstukken waar jij nu tegenaan loopt. Want beginnen met leidinggeven in het onderwijs is pittig. Je hebt nu vooral behoefte aan houvast: hoe ga ik om met de praktijksituaties die ik nú tegenkom.
WERKEN IN EEN LEERGROEP
Je volgt deze opleiding in een trainingsgroep van maximaal twintig deelnemers. Die wordt verdeeld in leergroepen van vijf personen. Met jouw leergroep trek je straks intensief op: samen met hen werk je aan
opdrachten, je geeft feedback op elkaars werk en je hebt diepgaande intervisiebijeenkomsten.
WERKEN AAN JE EIGEN PRAKTIJKPROJECT
Het blijft niet bij theorie en voorbeeldcasussen; ervaren schoolleiders en trainers toetsen je vaardigheden óók aan je eigen praktijkproject. Zo breng je al tijdens het leren je eigen schoolorganisatie verder. Aan het einde van de opleiding presenteer je het resultaat hiervan. Evenals je persoonlijke leerproces.
HET DOCENTENTEAM WORDT GEVORMD DOOR:
- Pim Visser (opleidingscoördinator)
Dag | Datum | Tijd | Locatie |
---|---|---|---|
Dag 1 | Wo 20-09-2023 | 09:30 - 20:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 2 | Do 21-09-2023 | 09:00 - 14:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 3 | Do 12-10-2023 | 09:00 - 17:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 4 | Do 09-11-2023 | 09:00 - 17:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 5 | Do 30-11-2023 | 09:00 - 17:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 6 | Do 07-12-2023 | 09:00 - 17:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 7 | Wo 10-01-2024 | 09:00 - 20:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 8 | Do 11-01-2024 | 09:00 - 14:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 9 | Do 25-01-2024 | 09:00 - 17:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 10 | Do 29-02-2024 | 09:00 - 17:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 11 | Do 28-03-2024 | 09:00 - 17:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 12 | Do 11-04-2024 | 09:00 - 17:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 13 | Do 16-05-2024 | 09:00 - 17:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 14 | Wo 05-06-2024 | 09:00 - 20:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Dag 15 | Do 06-06-2024 | 09:00 - 14:00 uur | Nieuw Allardsoog |
Vul onderstaand formulier in om jezelf in te schrijven.